Vyhledat na webu

Zavřít

Zakončili jsme projekt ,,Příběhy našich sousedů"

Jak již víte z dřívějšího článku, dva 5členné týmy našich kvartánů pracovaly po celé první pololetí na projektu ,,Příběhy našich sousedů" organizovaném společností Post Bellum. V rámci něj nahrála každá skupina rozhovor s pamětníkem historických událostí pro účely databáze Paměť národa.  

Hana Batystová, Marie Peroutková, Filip Rozkopal, Ondřej Ryjáček a Viktorie Straňáková se setkali s knězem Václavem Habartem, který původně pracoval jako dělník v Kovosvitu, ale později vystudoval bohosloví a vypracoval se na post generálního vikáře českobudějovické diecéze.  

Michaela Bromová, Veronika Ludvíková, Nela Samková, Karolína Šulcová a Kateřina Vojtková vedly rozhovor s pamětnicí Annou Krbeček přes videohovor – paní Anna, vyučená krejčová a později zdravotní sestra, totiž po roce 1968 emigrovala do Švédska, kde žije dodnes.  

První tým se rozhodl příběh pana Habarta zpracovat formou dokumentárního videa, které můžete najít na tomto odkazu:  

Druhý tým se pro účely projektu zúčastnil několika workshopů o animaci pod vedením lektora Ondřeje Nového a příběh paní Krbeček představil v podobě krátkého animovaného filmu, který je ke zhlédnutí zde: 

Své výtvory, příběhy pamětníků i postup práce na projektu představili členové obou týmů na slavnostní prezentaci v sále Českého rozhlasu dne 23. února. Porota tvořená odborníky z oborů médií, historické vědy a pedagogiky ocenila jejich profesionální přístup i perfektní prezentační dovednosti.  

Během celého projektu získali studenti řadu cenných zkušeností – na půl roku se stali dokumentaristy, historiky, spisovateli, animátory, střihači, fotografy i moderátory, vyzkoušeli si práci v týmu, setkali se s inspirativními pamětníky a dozvěděli se jejich životní příběhy i poselství současným mladým lidem.  

Děkuji studentům za skvělou půlroční práci, paní Anně Sejkové z organizace Post Bellum za vedení projektu, Ondřeji Novému za zdařilé workshopy o animaci a zejména pamětníkům Anně Krbeček a Václavu Habartovi za ochotu podělit se s námi o své vzpomínky.  

Václav Kuneš 


Odkazy na videa:

Václav Habart

Anna Krbeček

Zobrazit navigaci