Vyhledat na webu

Zavřít

Zájmová činnost

Zájmová činnost

Smíšený pěvecký sbor Mendík

Smíšený pěvecký sbor Mendík působí při Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích od roku 1989. Založila jej tehdejší profesorka hudební výchovy Mgr. Ludmila Dvořáková. Název sboru pochází ze středověku - říkalo se tak studentům, kteří si přivydělávali na živobytí zpěvem.

Školní pěvecký sbor pravidelně navštěvuje 70 - 80 studentů osmiletého i čtyřletého studia. Sbor se pravidelně účastní různých festivalů a soutěží (Gymnasia cantant, Jirkovský písňovar, Zahrada písní)

Každoročně pořádá Mendík zahraniční výjezdy (byli jsme již u krajanů v Srbsku, Moldávii, Rumunsku, Polsku, Slovinsku, Dánsku a na Slovensku. V roce 2017 jsme zpívali osobně papeži Františkovi ve Vatikánu a 2022 jsme vystoupili v Budapešti u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Ve školním roce pořádá Mendík dva tradiční koncerty – adventní a jarní s oficiálním rozloučením odcházejících maturantů. Zkoušky sboru se konají každý pátek ráno před vyučováním.Během roku se zpěváci ještě účastní minimálně třech víkendových soustředění, kde probíhá intenzivní nácvik nových skladeb.

Repertoár sboru tvoří duchovní písně, lidové písně, spirituály a populární písně.

Mgr. Olga Thámová řídí sbor od roku 2012. Dlouhodobě pomáhají s vedením sboru absolvent gymnázia Mgr. Jan Vaclík a posluchačka PFJU Markéta Kurzová.

https://www.facebook.com/sbormendik

Koncert v Budapešti - zahájení českého předsednictví v Radě EU 1.7.2022
Koncert v Neratově - červen 2024
Soutěž Zahrada písní  (zlaté pásmo) - duben 2024
Státní recepce v Lucembursku - září 2023

Divadelní kroužek

Divadelní kroužek je jednou z nejmladších, ale rychle se rozvíjejících zájmových činností na našem gymnáziu. Poskytuje studentům jedinečnou příležitost ponořit se do světa dramatického umění a rozvíjet své schopnosti v herectví, práci s hlasem, pohybu a improvizaci. Kromě toho účastníci objevují zákulisí divadla – od scénografie přes dramaturgii až po režii. 

Každý rok členové kroužku připravují vlastní divadelní inscenaci, která je následně prezentována spolužákům, rodičům a širší veřejnosti. Tato činnost podporuje kreativitu, týmovou spolupráci a sebedůvěru studentů.  

Mezi dosavadní úspěchy patří ztvárnění dramatického díla nositele Nobelovy ceny Luigiho Pirandella Šest postav hledá autora nebo autorská hra Elita… asi, která nadchla diváky ve vyprodaném sále Kina Kotva. 

Divadelní kroužek ale není jen o představeních, je i o hledání vlastní identity, budování sebevědomí a výstupech z komfortní zóny.


Klub logických a deskových her

Na naší škole mají studenti možnost rozvíjet své algoritmické myšlení a programování při hodinách informatiky a v rámci výuky volitelného předmětu Programování a nepovinných předmětů a klubů. Nepovinné předměty a kluby jsou určené pro všechny ročníky školy, nejširší základnu tvoří studenti nižšího gymnázia. Hlavně pro ně jsou určené Algoritmy a základy programování, Robotika nebo Klub deskových a logických her.

Naši studenti se každoročně zúčastňují několika typů soutěží zaměřených na tuto tématiku. Každý školní rok probíhá korespondenční soutěž na celostátní úrovni Baltíkoviny, které se aktivně zúčastňují mladší studenti. Na tematicky zaměřené celostátní soutěže Vánoční a velikonoční soutěž studenti posílají své programy. U těchto prací je kromě funkčnosti kladen důraz na originalitu a kreativitu. Povltavské setkání je kromě soutěže zacíleno i na vzájemné předávání poznatků a zkušeností. Také celostátní soutěž Setkání v Praze hodnotí kromě vlastního algoritmu originálnost a náročnost zpracování daného tématu. Finalisti musí svůj projekt obhájit před komisí. V celostátních a mezinárodních soutěžích Mladý programátor a Baltie musí programátoři pracovat přesně podle zadání a v časovém limitu. Především na algoritmické řešení problémových úloh je zaměřena matematická olympiáda kategorie P, která pokračuje středoevropskou olympiádou z programování. 

Výsledkem práce studentů jsou velmi pěkná umístění v celostátních i mezinárodních soutěžích v programování. Jedná se o výsledky několikaleté poctivé práce. Každoročně na všech těchto soutěžích dosahujeme předních příček, a to i na celostátní úrovni.

Odkaz na video na YouTube.

Přírodovědný kroužek

Přírodovědný kroužek při GJVJ v ČB pracuje již desátým rokem, letos se náš počet ustálil na 25 dětech, naší hlavní náplní je terénní ekologie zaměřená  na víkendové akce s přírodovědným zaměřením jako jsou botanické, ornitologické, entomologické exkurze, rýžování granátů atd. Akce pořádáme samostatně nebo se zúčastňujeme akcí pořádaných Callou nebo přírodovědeckou fakultou. Jsme zapojeni do dobrovolnických projektů, či práce v CHKO Blanský les . Dále jsme zapojeni v projektu Voda živá a Recyklohraní. Na vícedenní pobyty využíváme např. CEGV Rýchory v Krkonoších, Kaprálův mlýn v srdci Moravského krasu atd. Na škole se vytvořila malá odnož dětí, zajímající se o včelaření. Pravidelně se zúčastňujeme ekologických soutěží (ekologická olympiáda, Zlatý list a YPEF), odkud děti pravidelně postupují do národních kol mezi nejlepší týmy. Nadaní studenti se i letos podílejí na celoročním výzkumném projektu Otevřená věda, probíhajícím na AV ČR. I díky těmto studentů se naše škola stala nejúspěšnější v soutěži SOČ.

Odkaz na video na YouTube.

Výuka francouzštiny a blízká spolupráce s Francouzskou aliancí České Budějovice 

GJVJ se může pochlubit velmi dlouhou tradicí výuky francouzského jazyka. Studenti si francouzský jazyk volí jako druhý povinný jazyk nebo jim je každoročně nabízena francouzština jako zájmová aktivita. Výuka francouzštiny na našem gymnáziu je silně podporována Francouzskou Aliancí se sídlem na náměstí Přemysla Otakara a několikrát ročně pro naše studenty pořádá kulturní akce – Festival francouzského filmu, Festival hudby a mnoho dalších. V neposlední řadě nám dodává velmi kvalitní lektory, rodilé mluvčí, kteří pravidelně dochází do výuky, naši student jsou tedy po celou dobu studia minimálně jednou týdně v kontaktu s rodilým mluvčím. 

Výuka francouzštiny na našem gymnáziu je take podporována FF JU a katedrou romanistiky, která pro naše studenty každoročně organizuje zajímavé přednášky. 

Studenti francouzštiny našeho gymnázia se každoročně umisťují na předních příčkách konverzačních soutěží ve FJ a lehce čelí konkureci studentům z bilingvních gymnázií. Několika studentům se v minulých letech podařilo získat prestižní stipendium Un An en France a strávili rok na francouzské střední škole.

Aktuality

Zájmová činnost

Jazykové kurzy s rodilými mluvčími přímo na GJVJ

29/08/2024

Nabídka jazykových kurzů s rodilými mluvčími na GJVJ pro studenty a jejich rodinné přísluš...

Přečíst více
Vernisáž studentských prací
Zájmová činnost

Vernisáž studentských prací

24/10/2019

V pátek 18.10. se o velké přestávce na schodišti gymnázia uskutečnilo milé a umělecky povznášej...

Přečíst více
Zobrazit navigaci