Vyhledat na webu

Zavřít

Zakončili jsme projekt Příběhy našich sousedů

Již dříve jsme zde psali o zapojení naší školy do projektu Příběhy našich sousedů, jejž organizuje společnost Post Bellum a který se věnuje zaznamenávání životních příběhů pamětníků 20. století. Pětice kvartánů – Anežka Krejčí, Alžběta Procházková, Richard Masopust, Ondřej Vlček a Václav Zikeš – měla možnost uskutečnit v Praze dne 12. 5. rozhovor s pamětníkem Jaroslavem Pohanem.  

Pan Pohan (narozen 1945) se v době svých studií na ČVUT zapojil do slavných strahovských protestů roku 1967, jež předznamenaly nástup pražského jara. V roce 1969 zvažoval emigraci na Západ, ale s ohledem na případnou perzekuci své rodiny si ji rozmyslel. Později Jaroslav Pohan pracoval pro firmu Metrostav a podílel se na budování pražského metra či Jaderné elektrárny Temelín.  

S nahraným rozhovorem náš studentský tým dále pracoval na workshopu v českobudějovickém rozhlase, který proběhl v pondělí 23. 5. a jehož výsledkem byla sestříhaná reportáž. Tu jsme doprovodili fotografiemi z nahrávání i z pamětníkova archivu a sepsali také shrnutí životního příběhu pana Pohana.  

Celý projekt jsme v pondělí 20. 6. zakončili slavnostní prezentací v Kulturním domě Slávie. Večer zahájil ředitel českobudějovické pobočky organizace Post Bellum pan Tomáš Trantina a zúčastnili se jej zástupci Magistrátu města České Budějovice, zapojených škol i rodin zúčastněných studentů. Sedm žákovských týmů představilo své projekty a poděkovalo pamětníkům, kteří jim poskytli své vzpomínky. Náš tým se musel vyrovnat s absencí celé trojice mužských členů, kteří se souběžně účastnili jiných soutěží. Jejich nepřítomnost jsme vyřešili prostřednictvím videovzkazu, jejž Richard, Ondřej a Václav natočili předem. Prezentaci dostaly na starost Anežka s Alžbětou a celé vystoupení před zaplněným sálem zvládly na výbornou. Ačkoli se nejedná o soutěžní projekt, přítomní porotci naše výsledky zhodnotili jako velmi zdařilé a ocenili práci žáků i samotný příběh pana Pohana.  

Děkuji studentům za prvotřídní práci během celého projektu a Jaroslavu Pohanovi za ochotu podělit se s námi o své životní osudy. Naši rozhlasovou reportáž můžete najít na tomto odkazu: https://www.dropbox.com/s/bk5qwxld33j688k/Jaroslav%20Pohan_rozhlasov%C3%A1%20report%C3%A1%C5%BE.mp3?dl=0&copy_to_dropbox=true  

 

Václav Kuneš 

Zobrazit navigaci