Vyhledat na webu

Zavřít

Zakončili jsme projekt Erasmus „My City is Beautiful“

Před třemi lety se naše gymnázium zapojilo do projektu „My City is Beautiful“ v rámci programu Erasmus Plus. Našimi partnery se staly školy z dánského Svendborgu, polské Bydhoště, portugalské Coimbry a tureckého Istanbulu. Po dobu trvání projektu jsme se s jednotlivými protějšky vzájemně navštěvovali a poznávali své kultury. Na závěr projektu připadlo hostitelství naší škole.  

Celkem 27 hostů nás navštívilo v týdnu od 12. do 18. března. Pestrý program pro ně připravil tým žáků kvarty a kvinty vedený učiteli Václavem Kunešem, Vladimírem Vláškem a Adélou Holubovou. V pondělí 13. 3. návštěvníky pozdravil ředitel Jaroslav Pustina a na uvítanou jim zazpíval pěvecký sbor Mendík. Během prvního projektového dne jsme se věnovali seznamovacím aktivitám v Jirsíkově vzdělávacím centru, workshopům o českých reáliích a návštěvě vyučovacích hodin.  

V úterý 14. 3. čekala naše hosty prohlídka města, kterou podobně jako většinu ostatních aktivit absolvovali ve smíšených týmech (1 Dán, 1 Polák, 1 Portugalec, 1 Turek) pod vedením našich studentů 4. E a 5. E. Večer jsme pak společně poznávali českou kuchyni v restauraci Masné krámy.  

Zlatým hřebem celého týdne byl celodenní výlet do Českého Krumlova ve středu 15. 3. Počasí nám přálo a mohli jsme hosty provést po městě i zámeckém areálu, dát si skvělý oběd v Pizzerii Latrán a navštívit Museum Fotoateliér Seidel, kde jsme si vyzkoušeli tvorbu fotografií v temné komoře a především jsme se společně vyfotili v dobových kostýmech.  

Ve čtvrtek 16. 3. se naši partneři zúčastnili workshopu v SŠ a VOŠ cestovního ruchu, kde si pod vedením tamních učitelů a žáků vyzkoušeli připravit dva tradiční české pokrmy (cmundu a meruňkové knedlíky) a poté je poobědvali ve speciálním salonku s obsluhou. Odpoledne jsme ve škole celý projekt zakončili závěrečnými aktivitami a zahraniční žáci se poté přesunuli do rodin vybraných studentů kvarty a kvinty, aby poznali i české domácnosti a volnočasové činnosti svých vrstevníků. Učitelé se mezitím věnovali prohlídce a projektové schůzce v Pivovaru Solnice.  

Týden jsme završili v pátek 17. 3. společnou cestou do Prahy, odkud poté naši hosté během víkendu individuálně pokračovali zpět domů. Předtím jsme je provedli po Pražském hradě, Malé Straně, Karlově mostě i Starém Městě a představili jim nejvýznamnější pamětihodnosti.  

Celý projektový týden se skvěle vydařil a naši hosté byli z programu i z naší školy nadšení. Jsme velice rádi, že jsme se do tohoto projektu mohli zapojit a seznámit se se čtyřmi dalšími zeměmi, kulturami a způsoby výuky. Zároveň jsme během tří let poznali nové přátele z různých koutů světa a navázali vztahy, které můžou trvat i po skončení projektu. To vše by se nepodařilo bez velkého úsilí našeho týmu učitelů a studentů, kterým tímto srdečně děkuji.  

Více fotografií z jednotlivých dní projektu najdete na školním Facebooku a Instagramu.  

Václav Kuneš 

Zobrazit navigaci