Vyhledat na webu

Zavřít

Od křivule k chemické aparatuře

V pondělí 13.6. se třináct ospalých studentů naší školy sešlo v šest ráno na autobusovém nádraží a pod dohledem paní profesorky Schmidtmayerové se vydalo na cestu. Cíl? Chemický ústav Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

Společně s dalšími jedenácti školami z celé republiky jsme se zúčastnili workshopu „Chemické náčiní a po kom se jmenuje“. V půl desáté jsme se posadili ve staré působivé posluchárně, kde nás přivítali, přidělili nám průvodce a na uvítanou jsme si pohráli s tekutým dusíkem. Během následujících čtyř hodin jsme si poslechli vyčerpávající přednášku a vystřídali se ve třech laboratořích. 

Celý workshop charakterizoval osobní přístup a neustále se nám někdo věnoval - což také bylo z bezpečnostních důvodů, protože kromě manipulace s tekutým dusíkem jsme si vyrobili vlastní střelný prach a pod rukama nám prošla i kyselina sírová. 

Vyzkoušeli jsme si práci s moderními přístroji chemie při zjišťování koncentrací účinných látek v lécích, nechali jsme se uchvátit Briggs-Rausherovou reakcí v kapalině, která neustále měnila barvu a zkusili si naše detektivní schopnosti na základech analytické chemie. 

Vyčerpaní jsme se v největší průtrži za celý den vrátili na autobusové nádraží a vyrazili domů zase o něco chytřejší. Moc se nám to líbilo a kdyby byla možnost, vyrazili bychom znovu. 

Anna Krásnická 5.E 

 

Zobrazit navigaci