Vyhledat na webu

Zavřít

Nevěřte všemu, co čtete aneb Projektový den k mediální gramotnosti

Zpráva první

Dne 16. června navštívil naše gymnázium oceňovaný český novinář, autor několika knih a zástupce šéfredaktora časopisu Respekt, Ondřej Kundra.

Nejprve jsme zhlédli krátký film s názvem Co dokáže lež, který se zabýval dezinformačními weby a vlivem ruské propagandy na naše média. Poté jsme měli možnost o tomto filmu krátce diskutovat se svými spolužáky. Jelikož všechny film zaujal, nebylo divu, že se hned po příchodu pana Kundry začaly hbitě zvedat ruce.

Každý z nás měl plno otázek a  pan Kundra jim byl naštěstí velice otevřený a nebál se zavítat i do nepříjemných témat. V debatě jsme se například dozvěděli, jak ověřovat informace nebo jaké bylo vést rozhovor se Svjatlanou Cichanouskou, která minulý týden navštívila Prahu. Dotkli jsme se problematiky kolem webu Aeronet a kauzy ricin či Vrbětice. Pan Kundra nám také sdělil několik zábavných příběhů, které ve své úspěšné kariéře zažil, a daroval jednomu ze studentů knihu za nejlepší dotaz. Děkujeme panu Kundrovi, že naše gymnázium navštívil, a našim profesorům za možnost se této akce zúčastnit.

 Karolína Irrová, 3.B

Zpráva druhá

 Ve středu 16. 6. navštívil naše gymnázium investigativní novinář a redaktor časopisu Respekt, Ondřej Kundra. Při besedě jsme měli možnost debatovat o jeho působení v redakci Respektu a zkušenostech v oblasti investigativní novinařiny.

Ptali jsme se ho na jeho profesní začátky, na každotýdenní průběh příprav vydání týdeníku Respekt nebo i způsoby, jakými se snaží zachovat své články objektivní. Nebáli jsme se ale zavítat i do aktuálních témat, jako je případ Vrbětice, na jehož odkrývání se pan Kundra aktivně podílí. Náš vážený host nám zodpověděl naše otázky, dokonce dodal i několik příběhů ze své dlouhé kariéry, ve kterých jsme se dozvěděli o rozkrývání vlastnictví dezinformačního webu Aeronet nebo o jeho několikaletém pátrání po Vendule, oběti antisemitského režimu druhé světové války.

Akci jsme završili rychlým shrnutím nabytých informací, při kterém všichni účastníci nadšeně sdíleli svoje dojmy z nevšedního setkání. Zároveň jsme měli možnost si zakoupit publikace Ondřeje Kundry a nechat je podepsat samotným autorem.

František Klíma, 2.A

Zobrazit navigaci