Exkurze studentů Gymnázia J. V. Jirsíka na Fakultu zemědělskou a technologickou
V úterý 10. června se naši studenti zúčastnili inspirativní exkurze na Fakultu zemědělskou a technologickou Jihočeské univerzity. Během návštěvy měli jedinečnou příležitost seznámit se s nejmodernějšími technologiemi, které se dnes využívají v zemědělství a potravinářství.
Studenti si mohli prohlédnout automatizovaný systém dojení krav s využitím robotické ruky, technologii umělé inteligence pro rozpoznávání jednotlivých krav a sledování jejich zdravotního stavu, nebo kamerové systémy pro detekci uhynulých kuřat. Zaujala je také ukázka sledování růstu rostlin a eliminace plevelu pomocí dronů a obrazové analýzy rozsáhlých zemědělských ploch.
Součástí exkurze byla i návštěva dílny fakulty, kde studenti viděli v provozu gravírovací stroj, obráběcí frézku a CNC zařízení. Velkým lákadlem bylo také centrum 3D tisku, kde si mohli prohlédnout různé typy 3D tiskáren a jejich využití v praxi.
Po odborné části následoval výborný oběd v podkroví univerzitního pivovaru, kde se studenti dozvěděli více o výrobě fakultního piva Čtyrák. Výklad byl nejen odborný, ale i poutavý a přiblížil studentům celý proces výroby piva od surovin až po finální produkt.
Exkurzí jsme tak mohli zahájit novou spolupráci s Fakultou zemědělskou a technologickou Jihočeské univerzity. Díky této spolupráci se naši studenti mohou zapojit do výzkumných a technických projektů a využívat moderní laboratorní zázemí fakulty. To jim zároveň umožňuje zpracovávat prakticky zaměřené maturitní práce na aktuální témata s reálným přesahem do praxe.