Vyhledat na webu

Zavřít

Exkurze do Temelína očima studenta 3.A

V úterý 23. května jsme se zúčastnili exkurze do jaderné elektrárny Temelín. Naši cestu jsme započali v 8 hodin ráno, kdy na nás v Českých Budějovicích čekal autobus, který nás následně odvezl až do Temelína. Po příjezdu na místo na nás už čekala moc milá paní průvodkyně, se kterou jsme strávili několik následujících hodin. 

Ovšem ještě předtím, než nás naše průvodkyně zavedla do útrob samotné jaderné elektrárny a ukázala nám to, na co se velká část z nás už nemohla dočkat, jsme nějaký čas strávili v zámečku Vysoký Hrádek, kde se nachází infocentrum elektrárny. První zastávka byla v tamním kinosále, ve kterém jsme byli seznámeni se základními informacemi o jaderné elektrárně a také jsme měli možnost si jí prohlédnout poněkud detailněji ve světě virtuální reality. Zejména právě virtuální realita byla pro většinu z nás velkým zážitkem, jelikož jsme se díky ní mohli podívat i na místa, která jsou jinak běžným smrtelníkům nepřístupná. Také jsme měli možnost si zblízka prohlédnout a osahat mnoho exponátů a své znalosti jsme si ověřili v zábavném kvízu. 

Poté už jsme se vybaveni ochrannými přilbami a slušivými vestami vydali do samotné elektrárny. Jako první nás ale čekala důkladná prohlídka včetně dechové zkoušky a kontroly totožnosti, kterou jsme bez problému absolvovali a v naší cestě už nám tedy nic nebránilo. 

Společně s naší průvodkyní jsme absolvovali komentovanou prohlídku 1. výrobního bloku jaderné elektrárny, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací a postřehů. Také jsme měli možnost si zblízka prohlédnout chladící věže, což byl pro všechny z nás jistě velký zážitek, poněvadž nás ohromily svou velikostí. Podívali jsme se také k turbíně, ke které jsme ovšem mohli vkročit pouze se špunty v uších, protože byla velmi hlasitá. 

Exkurze do jaderné elektrárny Temelín se velmi vydařila a byla určitě přínosná a obohacující i pro ty z nás, kteří se nechystají vydat cestou jaderné fyziky. 

 

Michaela Balounová

Zobrazit navigaci