Vyhledat na webu

Zavřít

SOS Water sources are alarming!

Brzy ráno v neděli 14. října jsme se naskládali do mikrobusu a vydali se na dlouhou, osm set padesát kilometrů dlouhou cestu do Kluže. Do naší rumunské destinace jsme dorazili po nějakých patnácti hodinách – nohy nám ale naštěstí nikomu neupadly.

Po celý týden jsme se nejen ulili ze školy, ale také zúčastnili programu Evropské unie Erasmus+, který nese název „SOS Water sources are alarming!“, tentokrát s podtitulem „Forming green thinking in school and local community“. V minulém školním roce se konaly již dvě setkání tohoto projektu – v Portugalsku a Itálii.

I do Rumunska se sjeli zástupci z Itálie, Portugalska a Turecka, no a pak tu bylo samozřejmě sedm Čechů, kteří byli kdykoli při jakékoli chůzi ti první. Naše výprava se tentokrát skládala ze Sofie B. (3. A), Kačky F. (3. C), Míši W., Barči P. (obě ze 7. E) a Honzy P. (8. E) – samozřejmě nezapomínejme na vždy skvělý učitelský doprovod ve formě paní Hessové a pana Kojana. Pravidelně posilněni dobrým jídlem (na rumunskou mămăligu nechť si utvoří názor každý sám) jsme se zúčastnili zajímavého a poučného tematicky orientovaného programu – návštěva klužské čističky odpadních vod, Muzea vody, jezera Tarnița, Fakulty životního prostředí a inženýrství, prezentace o problémech s vodou a jak s ní šetřit… Zkrátka článek by neprošel, kdyby mělo být vyjmenováno úplně všechno.

Nezapomenutelným se stal závěrečný večer, který jsme v družném duchu strávili ve školní jídelně. Ta se pro tuto příležitost proměnila v hodovní tabuli a taneční plochu současně. A abychom se při tom mezi národnostním družení třeba nenudili, vystoupil pro nás dětský folklorní soubor, který nejen že zazpíval a zatančil rumunské národní písně a tance, ale také nás samotné přizval na parket, kde nás jeden z oněch tanců naučili.

Osm set padesát kilometrů nám poskytlo dostatek času na setřídění všech zážitků a dojmů – srdečnost rumunských obyvatel, město Kluž (mimo jiné rodiště neuznaného českého krále Matyáše Korvína), způsoby šetření vody, nákup na tržnici, solný důl v Turdě, historická pevnost v městě Alba Iulia.

Co ještě vzkázat? Těšte se – v únoru jsme jako hostitelé na řadě my!

Za celou českou výpravu Barča P. (7. E)

Zobrazit navigaci