Vyhledat na webu

Zavřít

Projekt ,,Příběhy našich sousedů" je v plném proudu

Kdo by neměl rád zajímavé vyprávění našich babiček a dědečků? S touto myšlenkou se deset studentů z kvarty zapojilo do projektu ,,Příběhy našich sousedů" organizovaného společností Post Bellum. Jde o to, že pamětník týmu vypráví o svém životě a daná skupinka jej poté v podobě animace nebo videa shrne a odprezentuje. Nahrávky se poté ukládají do celostátní databáze Paměť národa.  

Samozřejmě jsme se museli dozvědět o způsobech, jak to vlastně provést. Tak se stalo na workshopech s paní Annou Sejkovou - regionální koordinátorkou projektu, kde jsme se seznámili např. s prací s diktafonem či způsoby vyprávění příběhu.  

Ve dnech 2. a 16. prosince se první 5členná skupina setkala s pamětníkem Václavem Habartem. Pan Habart je velmi zbožný a skromný člověk, který se i přes totalitní režim odhodlal stát se knězem, zatímco již řadu let pracoval jako dělník v Kovosvitu. Svou duchovní dráhu završil postem generálního vikáře českobudějovické diecéze. Obě setkání proběhla velice příjemně a poutavé vyprávění pana Habarta nás nesmírně zaujalo.  

Dne 16. prosince druhá 5členná skupina vyzpovídala pamětnici Annu Krbeček (pratetu naší spolužačky Michaely Bromové), jež emigrovala v 60. letech do Švédska. Ačkoli rozhovor proběhl na dálku přes Skype, vyprávění paní Anny nás nadchlo a odnesli jsme si z něj cenné poznatky.  

Teď nás čeká zpracování příběhů obou pamětníků, na které se moc těšíme. První skupina zvolila formu klasického videa a druhý tým vytvoří animovaný film. Své výtvory poté představíme na slavnostním večeru v KD Slávie, o němž vás budeme dále informovat.  

Hana Batystová (4.E), Václav Kuneš 

Zobrazit navigaci