Vyhledat na webu

Zavřít

Polsko – země zajímavých kulinářských kombinací aneb Erasmus Plus, My city is beautiful, Bydgoszcz 13.-21.11. 2021

Vydali jsme se do země pirohů a kyselých okurek, kde jsme konzumací místní speciality málem přišli o život. Vše ale dobře dopadlo a my se se spoustou nových instagramových přátel vrátili do České republiky, mlékem a strdím oplývající…

 

Další projekt Erasmu je tu, tentokrát s názvem „My city is beautiful.“ Konal se v Bydgoszczi (Bydhošti), hlavním městě Kujavsko-pomořanského vojvodství v Polsku.

Po velice zdlouhavé a únavné cestě, která začala v sobotu 13. 11. v 18 hodin na nádraží v Českých Budějovicích a trvala zhruba 20 hodin, jsme se konečně ocitli v hotelu Ikar v polské Bydgoszczi.

Během prvních dvou dní jsme se nejenom seznamovali se studenty z Polska, Portugalska, Dánska a Turecka, ale také proběhly zajímavé workshopy, při kterých se ochutnávalo cizí jídlo nebo zpívaly polské písně. Samozřejmě nemohlo chybět ani seznámení s místní legendou o perníku. Z workshopů se nám všem ale nejvíce vryla do paměti příprava a následná ochutnávka sledě s jablky, cibulí a kyselými okurkami, který se poté zalil zakysanou smetanou a dochutil cukrem a pepřem.

Ve středu a ve čtvrtek jsme si prošli historická centra dvou, mezi sebou soupeřících, měst – Bydgoszcze a Toruńe. Ačkoliv obě města dělí vzdálenost jen okolo 50 km, každé je úplně jiné a má svou vlastní krásu. V Bydgoszczi jsme navštívili například místní vyhlášenou pirožkárnu nebo museum mýdla a následně se na město podívali z výšky z „Ostrova mlýnů.“ Z Toruńe poté můžeme vypíchnout obzvláště výbornou prohlídku rodného domu Mikoláše Koperníka, nebo návštěvu musea slavného Toruńského perníku.

V pátek probíhalo více méně jen loučení a závěrečné workshopy s uvolněnou, přátelskou atmosférou. Celý projekt vyvrcholil zpěvem srdceryvného kánonu polské písně „Panie Janie.“

Sobota byla určena odjezdu z hotelu i samotné Bydgoszcze, kterou jsme si všichni velice oblíbili. Následně jsme se přesunuli do Varšavy, kde jsme strávili celé odpoledne prohlídkou historického centra.

Celý týden jsme si velice užili a z Polska, kde jsme si našli spousty nových kamarádů, se nám vůbec nechtělo. Nic ale netrvá věčně, a tak nám zbyly jen vzpomínky a neutracené grosze…

Václav Zikeš a Štěpán Růžička, 4.E

Zobrazit navigaci