Vyhledat na webu

Zavřít

Navštívili jsme temelínskou elektrárnu

„Příští týden spolu jedeme do Temelína,“ zahájil jednoho dne náš chemikář Marek Pazderník svoji pondělní hodinu. Ve chvíli, kdy z jeho úst zazněla tato slova, ve třídě se rozhostilo napjaté ticho. Některým studentům se dokonce až rozzářily oči. Každý očekával nějaké upřesnění, či alespoň bližší informaci, avšak ničeho takového jsme se nedočkali. Snad bylo v plánu nás napínat až do dne samotného odjezdu, ale toto překvapení (možná naštěstí) nevyšlo. 

Stále totiž existuje na světě živočišný druh, nazývaný „Student zodpovědný“. Ne, že by naše třída těmito zvláštními lidmi překypovala, avšak pár exemplářů se zde najde. Naštěstí pro nás ostatní, tito studenti zkoumali Bakaláře, kde se důležité údaje o odjezdu objevily s malým předstihem. A tak díky nim jsme ve správný den a správnou hodinu stáli na správném místě a vyčkávali odjezd autobusu. 

Cesta do Temelína ubíhala vcelku rychle, což umocňoval fakt, že mnoho z nás se ponořilo do diskuzí se svými spolužáky. Nejhlasitější však jistě byla diskuze o kvantové mechanice, do které se nakonec vložil i sám pan profesor. 

Když autobus zastavil před zámečkem ležícím vedle samotného prostoru elektrárny, všem se nám leknutím zastavilo srdce. Už před pár lety jsme měli jet do Temelína, avšak jediné, kam jsme se dostali, byl právě tento zámeček. Nechtěli jsme toto zklamání zažít znovu. Naštěstí se celý průběh od samotného začátku lišil. 

Po nezbytných bezpečnostních procedurách jsme my, zvláště vybraní studenti pro dechovou zkoušku, museli rozdýchávat krátkou srdeční zástavu. Avšak po chvíli už jsme si mohli užívat prohlídku v jedné z nejdůležitějších staveb v České republice.  

Nejzajímavější z celé prohlídky byla strojovna, ve které jsme na vlastní oči spatřili běžící turbínu. Po prohlídce uvnitř elektrárny nás čekal ještě simulátor. Zajímavé je, že je sestaven v poměru 1:1 ke skutečnému velínu 1. reaktorového bloku, a tak jsme si na chvíli mohli připadat jako operátoři. 

Když jsme se dostatečně pokochali pohledem na veliké množství čudlíků, světélek a páček, vrátili jsme se do zámku, kde nám byla přehrána prohlídka úplně všech prostor elektrárny (včetně samotného reaktoru) ve virtuální realitě. Tuto prohlídku mnoho z nás hodnotilo úplně nejlépe z celé exkurze. 

Pokud na závěr mohu mluvit za celou naši třídu, toto byla jedna z nejlepších exkurzí, kterou jsme za dobu na gymnáziu měli. A tak jsme rádi, že jsme se mohli do temelínské elektrárny podívat. 

David Šulc, 7. E  

Zobrazit navigaci