Vyhledat na webu

Zavřít

Muzikoterapie aneb naše mysl potřebuje také chvilku klidu

Po návratu do školních lavic po vánočním a novoročním stresu z rodinných návštěv nás čekala ve škole nová vlna testů a zkoušení, tím chci říct, že se naše nálada neměla šanci zlepšit. Z této situace nám napomohla paní Štěpánka Čížková z Prahy, která nám ukázala svět léčení pomocí hudby a zvuků, které nám pomůžou najít psychickou rovnováhu a naučit se umět relaxovat. Během náročných dnů ve škole si většina z nás neumí najít chvíli, kdy by mohla odpočívat i naše mysl, často si ani neuvědomujeme, jak je tento typ relaxace důležitý.

Během terapie, která probíhala v hodině hudební výchovy, jsme si vyzkoušeli mnoho nástrojů, například pulzní trubice nebo ocean drums. Ze začátku nás paní Čížková seznámila s muzikoterapií a jejím využitím. Hudba je forma komunikace, proto se doporučuje lidem, kteří mají právě s komunikací jakékoliv problémy, využívá se také při léčbě duševních potíží nebo při zlepšení mezilidských vztahů. Často je doporučována lidem, kteří prožili nějaké trauma a jejichž řeč již není taková jako bývala. Pomocí hudby a jednoduchého popěvku se nejprve naučí pozdravit, později pozdrav může přejít v celou větu. Tato forma léčby je velice oblíbená a je velmi úspěšná.

Každý z nás dostal jeden nástroj a společně jsme se museli sladit, aby zvuk, který společně vytváříme, byl pro naše uši příjemný. Zpočátku nám to moc nešlo, ale postupem času jsme se naučili se navzájem více poslouchat. Po nějakém čase jsme měli chvíli na prodýchání a porozumění svým pocitům, které v nás tato terapie probouzí. Mnozí z nás cítili teplo, které nás postupně více uklidňovalo. Ke konci si někteří spolužáci ze třídy lehli na deky na podlaze, zavřeli oči a relaxovali, přičemž je ostatní obcházeli s nástroji, které vytvářely velmi příjemné zvuky. Za zmínku stojí rotující vlny, jejichž zvuk vám pronikne hluboko do vašeho vědomí.

Velice si vážíme návštěvy paní Čížkové. Budeme rádi, pokud k nám někdy zavítá znovu.

Anna Pražáková, 2.C

Zobrazit navigaci