Kam po střední? Jirsík poradí!
„Co se mnou bude?“ Otázka, která se přinejmenším dnes honí hlavou každého zúčastněného. Ale přesně proto je tady Kariérový den. Aby elegantně a jednoduše osvětlil studentům ponurou mlhu nejen budoucí maturity.
Posluchárna fyziky rázem utichá, neboť ji v mžiku naplnil zvučný hlas nového ředitele školy, Jana Ptáčníka, který si jediným slovem získal pozornost. To slovo bylo maturita. S jednou rukou v kapse svého perfektně padnoucího obleku, jednoduše a přátelsky seznamuje studenty s úskalími a pravidly pomalu se blížící „zkoušky dospělosti“. Svůj srozumitelný výklad ještě zpestřuje humornými historkami z praxe, například ujišťuje: „Student elitního gymnázia musí zvládnout, lidově řečeno, didakťák.“
Posléze přichází čas na tzv. Hollandův psychotest, který má pomoci lidem s analýzou vlastní osobnosti a následným zařazením do skupin povolání. Propisky cvakají, překládaný papír šustí, a studenti se s vervou pouštějí do vyplňování.
„Není vejška jako vejška.“ Podobnými slovy zahajuje přednášku nedávný absolvent našeho gymnázia, nyní student UK, po jehož boku totiž stojí ještě dva další absolventi, nyní studiem na MUNI a JČU. Nejsou tu proto, aby propagovali právě svou univerzitu, ale aby ukázali, jak přežívat poté, co se z roku školního vyklube rok akademický. „Pište, volejte, nikdo vám hlavu neutrhne, maximálně budete otravní. Všechno záleží jen na vaší aktivitě,“ apelují několikrát v průběhu celé přednášky. Ačkoliv je na prezentaci vyhrazena jen slabá třičtvrtěhodina, atmosféra je uvolněná, a hovoří se na rovinu, však to jsou studenti jako my.
Chodba horního patra se pomalu začíná plnit dalšími pozvanými absolventy, již studují všemožné vysokoškolské obory, a připravují si stánky s propagačními předměty své univerzity.
Přichází vrchol dne, absolventské přednášky. Všichni si přijdou na své, člověk má z čeho vybírat. Počet prezentací se blíží ke 20. Na každé je něco unikátního, ať už zajímavost informací, nevšednost oboru (technologie potravin), nebo ještě nevšednější podání (divadelní kritika). Absolventi nadšení studiem svého oboru motivují i ty největší lenochy a ukazují, že i když se výběr vysoké školy nezdaří napoprvé, není třeba se z toho hroutit, život totiž nabízí nespočetné možnosti studia i uplatnění v práci. Nejdůležitější ze všeho je ale dělat to, co nás baví.
S tímto posláním letošní, historicky první Kariérový den končí, vrátí se však příští rok, zdokonalený nejen organizačně, ale i tematicky. Dnešní svět je plný možností, o kterých se našim předkům ani nesnilo, a je tedy více než důležité se v něm umět orientovat. Jsme tedy velice rádi, že Gymnázium J. V. Jirsíka, zejména kariéroví poradci a nové vedení gymnázia, tento projektový den zorganizovalo.
Johanka Moučková, Václav Zikeš
Na Kariérovém dni prezentovali uvedení absolventi následující obory a školy:
2. LF UK Praha - lékařství (Matouš Kroupa)
2. LF UK Praha - fyzioterapie (Vít Bezecný)
FAF UK Hradec Králové - farmacie (Lucie Malečová)
PF UK Praha - právo (Martin Neruda)
FF UK Praha - psychologie (Šimon Jukl)
VŠE Praha - podniková ekonomika a management (Jiří Landa)
FJFI ČVUT Praha - matematické modelování (Jan Bureš)
FEL ČVUT Praha - informatika, robotika a kybernetika (Jakub Sukdol, Petr Šťastný)
FS ČVUT Praha - strojírenství a strojní inženýrství (Lukáš Blažek)
FEL ČVUT Praha - elektroenergetika (Marek Holeček)
PřF UK Praha - molekulární biologie, virologie a genetika (Vítězslav Kučera)
FTVS UK Praha - trenérství (Jaromír Lácha)
FHS UK Praha - humanitní studia (Jan Maleč)
DAMU Praha - divadelní kritika (Adéla Kalusová)
PřF JU České Budějovice - biologie (Jan Pokorný)
EF JU České Budějovice - ekonomika a řízení podniku (Jakub Janík)
VŠCHT Praha - technologie potravin (Anna Dolejší)
FSV UK Praha - marketingová komunikace a PR (Martin Veverka)
PF JU České Budějovice - učitelství anglického jazyka a tělesné výchovy (Jakub Pařízek)