Vyhledat na webu

Zavřít

Jak vykročit z komfortní zóny a vycestovat do zahraničí s Erasmem?

V pátek 22. října a v pondělí 22. listopadu 2021 na naši školu zavítala Pavla Heyduková, absolventka Jirsíkova gymnázia pracující nyní v Domě zahraniční spolupráce, aby nám, studentům třetích a čtvrtých ročníků, pověděla něco zajímavého o možnostech vycestování v rámci programů Erasmus+.

Ihned poté, kdy nás Pája zaskočila tou známou děsivou otázkou „Čím chcete být, až skončíte střední?“, nás uklidnila, že ani ona vlastně vůbec nevěděla, co si počne po maturitě, natožpak po vysoké škole.

Už jenom touhle zdánlivě obyčejnou otázkou nás nasměrovala k zamyšlení se nad možnostmi využití programů nabízených Evropskou unií. Zároveň se s námi podělila o své zážitky z dobrodružné cesty do Gruzie. Vyprávěla nám o kulturním šoku, co se týče téměř neexistující gruzínské emancipace. Vzápětí nám popsala zkušenost s dvanáctiletými chlapci, kteří se zhrozili při představě, že by žena mohla sama řídit auto – pověděla jim totiž o své brigádě, a sice řízení taxíku. 

Dozvěděli jsme se, že po střední nás nemusí čekat jen (pro nás ještě velmi vzdálená) vyhlídka na vysokou školu. Na rok či dva vycestovat, najít v sobě hlubší motivaci a pochopit za tu dobu sama sebe taky nezní jako špatný plán.

V posledních minutách s námi Pája rozvedla velice zajímavou debatu o motivaci cestovat, o zájmu a možnostech v zahraničí, a to v rámci Evropy i světa. K naší nemalé radosti nám nabídla svůj kontakt, kdybychom chtěli využít nějakou možnost nabízenou Erasmem+, a doporučila nám různé projekty, do kterých bychom se mohli zapojit.

Celou hodinou, která rychle utekla, nás provázela dobrá atmosféra a nadšení pro zajímavé téma. Tímto bychom chtěli Páje ještě jednou moc poděkovat, že si na nás našla čas a podělila se s námi o své zkušenosti.

Viktorie Součková, 3. A

Zobrazit navigaci