Vyhledat na webu

Zavřít

Jak studovat a podnikat v Dánsku?

Ve středu 12. 1. k nám zavítal bývalý student Radim Theiner v rámci cyklu přednášek Absolventi GJVJ představují své školy. Radim studuje multimédia na VIA University College v Dánsku, je úspěšný ve svém podnikání v oboru IT a zabývá se focením. Jaké byly jeho začátky a jak se mu studuje v zahraničí?

Na začátek je třeba zmínit, že na GJVJ Radim nikdy nebyl příkladným žákem. Místo studia se ve volném čase raději věnoval focení a natáčení videí. Vypracoval se na úroveň, kdy ho začaly oslovovat firmy na spolupráci. Po maturitě se uchýlil studovat IT na ČVUT v Praze. Záhy ovšem zjistil, že šlápl vedle. Po prvním semestru zvítězila jeho vášeň k cestování a vyrazil raději poznávat svět převážně ze sedla svého kola ve spolupráci s cestovní kanceláří. Jelikož se chtěl dále vzdělávat v oboru fotografie a zároveň poznávat svět, začala v něm zrát myšlenka studia v zahraničí. Za pár měsíců si obstaral stipendium, udělal jazykový kurz a podal si přihlášku. I když následky jeho laxního přístupu naznačovaly přesný opak, okolnosti se nakonec sešly v jeho prospěch a Radim úspěšně nastoupil na školu v Dánsku.

Styl výuky popsal jako velmi praktický, založený na řešení reálných problémů zadaných konkrétními firmami. Studentům odpověděl na všemožné otázky: jak to chodí na školách v Dánsku, jak získat stipendium, kdy podat přihlášku, zda si udělat jazykový kurz, čeho se ne/bát nebo kde hledat pomocnou ruku. Posluchačům ovšem dodal rady nejen ohledně studia, ale hlavně do života a namotivoval je uskutečnit si své sny. Přednášku zakončil poselstvím: Užívejte si čas na škole, protože vždy vám něco předá, i když to nemusí být vždy jen fakta a odborné znalosti. Ať už se rozhodnete studovat v Česku nebo v zahraničí, otevřou se vám nové možnosti a poznáte zajímavé lidi, což je jednoznačně výhra!

Linda a Vanda Klikovy, 3. A

Zobrazit navigaci