Vyhledat na webu

Zavřít

Jaderná maturita 2023

Od středy 7. do pátku 9. června jsme se my, čtyři studenti z třetího ročníku, David Novák, Ondřej Kočka, Václav Štekl a Petr Lidinský, zúčastnili fyzikální akce Jaderná maturita v jaderné elektrárně Temelín.

První den byl čistě teoretický, většinu času jsme strávili v jedné místnosti, kde se střídala jedna zajímavá přednáška za druhou. Můžu zmínit například přednášky o primárním okruhu elektrárny, sekundárním okruhu nebo elektrické části elektrárny.

Druhý den jsme naopak téměř celý strávili prohlídkou elektrárny. Navštívili jsme strojovnu, prohlídli jsme si simulátor blokové dozorny. Vyfotili jsme se pod nejvyššími betonovými stavbami naší republiky, chladícími věžemi. Poté následovaly ještě další přednášky, kdy jednu z nich vedl dokonce hlavní směnový inženýr, zástupce ředitele elektrárny, Václav Havlíček.

Poslední den jsme zahájili krátkým vědomostním kvízem, který vycházel z výše zmíněných přednášek. Nejúspěšnější z nás byl Petr Lidinský, který jen těsně nevyhrál a skončil druhý. My ostatní jsme se umístili těsně pod stupni vítězů. Poté následovala ještě jedna poslední přednáška a pak už byla celá akce slavnostně ukončena.

Během těchto třech dní jsme se toho o jaderné elektrárně Temelín dozvěděli opravdu spoustu. O jejím provozu, dodržování bezpečnosti i o jejím technickém provedení. Každý den jsme také navštívili vyhlášenou temelínskou jídelnu, která je opravdu špičková. Celý program se nám velmi líbil a s radostí jej můžeme doporučit studentům budoucích třetích ročníků. Opravdu to stojí za to.

David Novák, 7.E

Zobrazit navigaci