Vyhledat na webu

Zavřít

Den otevřených dveří v sídle Policie ČR

V úterý 22. listopadu jsme využili pozvání a vydali se poznávat Krajské ředitelství Policie Jihočeského kraje na Lannově třídě. Exkurze se zúčastnila jednak kvarta pod vedením vyučujících K. Hessové a M. Jakubíka, jednak výběr zájemců z vyššího gymnázia s učitelem V. Kunešem.  

Nejprve jsme pod vedením zkušeného mluvčího jihočeské policie absolvovali moc zajímavou prezentaci o benefitech práce u policejního sboru. Mnohé z nás překvapilo, že práce příslušníka policie je vlastně velmi různorodá a možností v tomto oboru je opravdu spousta. Poté jsme měli unikátní možnost prohlédnout si současnou policejní techniku a nové hlídkové auto. Prohlídku prováděli dva policisté, kteří s nadšením popisovali své nejmodernější vybavení. Nejvíc nás asi zaujal radar, který dokáže změřit rychle jedoucí auto na kilometry daleko. 

Pro mě osobně byl ale zajímavější následný rozhovor s policisty, kdy jsme všichni měli možnost klást nejrůznější otázky. Kromě popisování nejnebezpečnějších situací, které policistu za jeho osmiletou kariéru potkaly, nám moc ochotně a upřímně řekl, že je jeho práce mnohdy psychicky a fyzicky velmi náročná – častokrát i kvůli nesnadné spolupráci s veřejností. I přesto ale zdůraznil, že je na svém místě spokojený.  

Hlavním bodem naší návštěvy byla však exkurze v nejmodernějším integrovaném operačním středisku v Evropě, které k nám jezdí obdivovat cizinci z celého světa. Pan vedoucí, který celé středisko navrhl a vybudoval, nám předvedl sofistikovanou interaktivní mapu, na které jsme mohli třeba vidět všechny dostupné policejní hlídky na území České republiky nebo soupis aktuálních případů, které se zrovna v terénu řešily.  

Všechny nás zaskočilo, když nám bylo řečeno, že dispečeři musí pracovat ve 24hodinových směnách, a to bez větší pauzy. Tento režim rozhodně není pro každého, a proto prý u nás v Budějovicích pracují pouze ti nejlepší z nejlepších.  

Myslím, že tato návštěva byla pro každého z nás velkým přínosem. Za sebe můžu říct, že to byla jedna z nejzajímavějších a nejlepších exkurzí, na které jsem měl možnost být. A také se určitě změnil můj pohled na práci policie, protože jsem si uvědomil, že i když je jejich pověst spojena s mnoha vtipy a jejich přítomnost hlavně na silnicích může být někdy nepříjemná, jsou to pořád jenom lidi, kteří pro naše bezpečí často neváhají riskovat vlastní život.  

Petr Jakeš, 7. E 

Zobrazit navigaci