Vyhledat na webu

Zavřít

7.E a 3.B v Nizozemí

Dne 24. června vyjel autobus plný třeťáků směr Nizozemí. Zatímco 3.B překypovala nadšením a energií, 7.E trochu brblala, protože jim teprve před osmi hodinami skončil cyklokurz. Ale na druhou stranu - všichni ví, že nikde se nespí lépe než v dálkovém autobusu. 

Nakonec bylo dobře, že první zastávkou byl skanzen. Alespoň tam ta banda neučesaných, zpocených neandrtálců dobře zapadla. Skanzen se zaměřoval na architekturu a řemesla 17. a 18. století. Samozřejmě největším lákadlem byly větrné mlýny na břehu kanálu, ale velmi jsme ocenili i čokoládovnu a sýrárnu. 

Sýru jsme si pak užili doslova dosyta na zastávce druhé, v sýrové farmě Simonehoeve, kde nám průvodce Leo ukázal nejen výrobu sýru, ale i druhé nizozemské klišé: dřeváky. S batohy plnými snad až moc aromatického sýru jsme se konečně odebrali do hostelu. 

Druhý den byl odstartován malebným městem Delft, kde jsme plně docenili krásu nizozemské architektury, kuchyně i počasí, které se otáčelo rychleji než lopatky větrného mlýnu.  

Pokračovali jsme na krásné pobřeží Scheveningen, kde se největší odvážlivci a otužilci i vykoupali. Slabší kusy a naši milovaní profesoři dali z nějakého důvodu přednost posezení na molu. 

Zlatým hřebem zájezdu byl ale bezpochyby třetí den s návštěvou Amsterdamu. Amsterdam je neuvěřitelně zajímavé město. Ukazuje, že když národ tráví většinu své existence v boji s mořem, potřebuje každou neřest, kterou můžete najít, aby se rozveselil. A ne každému holt stačí k radosti umění či tisíce překrásných muzeí anebo malebné grachty. 

Když jsme se večer vrátili z tulipánových trhů, kostelů, muzeí, kaváren a galerií k odjezdu a vydali se domů, byli jsme plni té opojné látky jménem radost. 

Zobrazit navigaci