Víte, co je to „silentium“? U nás ve třídě 2. E velká vzácnost... Ticho. V pátek 18. října jsme se za tichem (společně s p. prof. Šimečkovou a Schmidtmayerovou) vypravili do Zlaté Koruny, kde kdysi pobýval řád cisterciáků – zlatokorunských mnichů.

Kromě vyslechnutí zajímavé přednášky o dějinách kláštera jsme si mohli vypůjčit řeholní hábity a vyzkoušet si, jaké je to být mnichem. Rázem se z nás stali tiché jeptišky a mniši, kteří si do svých pracovních listů zakreslovali v křížové chodbě rokaje – zdobivé prvky z období rokoka. Naučili jsme se také něco málo ze znakové řeči, kterou v komunikaci mniši používali, aby neporušili pravidla řehole. (Tak uvidíme, kdo z nás to ve škole využije...) Nesměli jsme samozřejmě vynechat ani návštěvu krásného kostela, kde vládl příjemný chlad a kde jsme se mohli pokochat nádhernou výzdobou – pozlacenými barokními soškami, kouzelnými malbami a křížovou cestou.

Abychom si ze Zlaté Koruny neodvezli jen vědomosti, v místních dílnách jsme si mohli na závěr exkurze vyrobit pečeť z vosku se symbolem rožmberské rosety. Dále jsme si vlastnoručně ušili malý sešitek a opsali a ozdobili brkem iniciálové písmeno, jako to dělávali mniši při opisování svých knih.

Myslím, že se exkurze vydařila. Děkujeme!

Anežka Krejčí, 2. E