Ve středu 27. 3. 2019 se naše třída 4.E s paní třídní profesorkou Říhovou a panem profesorem Kunešem jakožto průvodcem vydala na výlet do Říma.

Po náročné patnáctihodinové cestě autobusem jsme dorazili na místo. Nechali jsme si kufry v našem ubytování v českém poutním domě Velehrad a zamířili směrem k Vatikánu. Na Svatopetrském náměstí jsme vystáli frontu, abychom mohli vystoupat do kupole - odtud jsme měli krásný výhled na Řím.

Ve Vatikánských muzeích jsme sice nenašli obraz Leonarda da Vinciho, ale viděli jsme například egyptské sarkofágy, dílo Salvadora Dalí a navštívili jsme slavnou Sixtinskou kapli, kde probíhá volba papeže. Unavení jsme došli zpět do našeho ubytování, navečeřeli jsme se a rychle ulehli, abychom načerpali síly na další den.

Pátek 29. 3. byl zaměřen na dobu antického Říma. Jako první jsme si prohlédli Katakomby sv. Kalixta, v nichž křesťané pohřbívali své mrtvé. Poté jsme se přesunuli do papežské baziliky sv. Pavla za hradbami, kde někteří z nás viděli i rajský dvůr. Následoval jeden ze symbolů Říma - Koloseum - dřívější dějiště gladiátorských i divadelních her. Poté, co jsme si prohlédli Forum Romanum a Kapitol, jsme se procházkou přes Tiberský ostrov a čtvrť Trastevere vrátili na Velehrad.

Poslední den nás čekalo centrum Říma. Vhodili jsme svoje mince do Fontány di Trevi, spatřili jsme slavné Španělské schody a vstoupili jsme i do Pantheonu. Mimo dalších památek jsme si odnesli i kulinářský zážitek v podobě nejvyhlášenější zmrzliny v celém městě. Zamávali jsme Římu a na konec výletu jsme si nechali skalní městečko Orvieto s krásnou gotickou katedrálou.

Celý výlet se nám všem moc líbil a určitě se někteří z nás vrátí za malebnými uličkami, nádhernými památkami a výborným jídlem - všechny cesty přece vedou do Říma!

Zuzana Kodýmová 4.E