Dne 28. ledna jsme se my, společenskovědní seminaristé spolu s profesorkami Klukanovou a Vránovou, vydali poznávat další zákoutí matičky Prahy. Tentokrát se nejednalo ani o divadlo, ani o žádné náměstí – místo toho nám bylo exkluzivně dovoleno projít si budovu České národní banky a následně prostory Kanceláře prezidenta České republiky. 

V České národní bance jsme byli osobně přivítáni Vojtěchem Bendou, jedním ze členů bankovní rady a absolventem našeho gymnázia. Poté jsme zhlédli velice poutavý dokument o vzniku ČNB a následně jsme si mohli také prohlédnout sejf, rozpoznávat falšované bankovky od těch pravých a potěžkat si zlatou cihlu.

Když jsme skončili a přesunuli se na Pražský hrad, uvítal nás další absolvent Filip Skřička, který nás provedl po Kanceláři prezidenta republiky. Dozvěděli jsme se plno zajímavostí o prostorách samotných i o portrétech předchozích prezidentů. Měli jsme možnost se na chvíli posadit do kinosálu, ve kterém za dob socialismu probíhaly cenzury filmů, a prohlédnout si osobní knihovnu prezidenta Masaryka.

Anežka a Lída ze 7. E