V pátek 16. 11. se na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze konalo finálové kolo prvního ročníku Energetické olympiády a studenti GJVJ u toho nemohli chybět. Do Prahy postoupily hned dva tříčlenné týmy, které se zařadily mezi 29 finalistů. Dopoledne jsme podstoupili přednášky, které nás uvedly do problémů dnešní energetiky a připravily nás na náš další úkol. Tím bylo vybrat si jeden z energetických problémů, následně pro něj zpracovat originální a praktické řešení, které jsme měli představit porotě složené z nejlepších hlav české energetiky.

Úkol to byl nelehký, a proto jsme se nejdříve zašli posilnit na oběd do Národní technické knihovny, kde jsme poté měli necelé tři a půl hodiny na zpracování našich projektů. Týmy z GJVJ zpracovávaly téma řízení rozvodné sítě s vysokým podílem decentralizovaných zdrojů a téma využívání neurálních sítí k predikování výkyvů v rozvodné síti. Po tomto stresujícím výkonu přišel čas představit naše nápady odborné porotě a doufat, že budou mít větší úspěch než ostatní.

Naše týmy se umístily na 4. a 14. místě, takže jsme nedosáhli na medailové pozice ani na hlavní výhru 50 000 Kč, ale s prázdnou jsme neodjeli. Kromě nově nabytých znalostí jsme si domů vzali ceny od sponzorů. Generální partner soutěže ČEPS ocenil první z našich týmu darem tří dronů za nejzajímavější prezentaci a společnost ABB obdarovala náš druhý tým třemi elektronickými čtečkami za největší originalitu. Mimo to všichni účastníci finálového kola získali diplom, který jim zaručuje přijetí na FEL bez přijímacích zkoušek, což se nám určitě bude hodit, jelikož jsme všichni zúčastnění z maturitních ročníků.

Adam Gottfried 8.E