Ve dnech 3. -9. 9. 2018 jsme my, druhé ročníky gymnázia J. V. Jirsíka, vyrazily na Slovensko do oblasti Nízkých a Vysokých Tater a Slovenského ráje.

Z Českých Budějovic jsme vyrazili přibližně okolo desáté hodiny večerní a hned po osmihodinové cestě dvoupatrovým autobusem jsme se vydali na náročnou túru z vrcholu Chopku, kam jsme ale vyjeli lanovkou. Okolo Ďumbieru, který jsme už v mlze neviděli, jsme se dostali do sedla Čertovica. Ačkoli jsme na hřebenovce očekávali skvělý výhled, obklopila nás mlha a později začalo i pršet. Záchranou byla Štefánikova chata, kde jsme se mohli zahřát teplým jídlem či pitím. Po uschnutí jsme znovu vyrazili do deště a po zdolání celé cesty, kdy nás zachránil náš autobus, jsme vyrazili do Rekreačního střediska Turistický ráj u Hrabušic, kde jsme byli ubytováni

Druhý den už ale počasí bylo mnohem lepší na procházku Suchou Belou, která se nachází ve Slovenském ráji. Ta byla z celého týdne asi nejzajímavější díky vysokým vodopádům, které jsme zdolávali po žebřících. Ve Slovenském ráji jsme se pohybovali ještě jeden den, to jsme prošli prielom Hornádu, obě túry končily v krásném místě - Kláštorisku.

V pátek nás na naší cestě zbrzdila překážka v podobě mostu, pod který se náš vysoký autobus nevešel. Řidič tedy musel autobus otočit a najít jinou cestu. Když už jsme konečně dorazili na místo, museli jsme vyšlapat výstup, který vedl k Dobšinské ledové jeskyni. Prohlédli jsme si jí a pak jsme pěšky pokračovali do obce Ztratená, kde nás vyzvedl autobus.

Předposlední den jsme chodili po Vysokých Tatrách a v mlze jsme mohli zahlédnout druhou nejvyšší horu Slovenska – Lomnický štít a také Skalnaté pleso. K němu jsme vyjeli lanovkou a sestupovali jsme dolů přes Hrebienok a vodopády Studeného potoka.

A na závěr nás čekal odpočinkový den v Tatralandii, který každý z nás určitě ocenil. Pak už nás čekala jen dlouhá cesta domů.

Celou exkurzi bychom shrnuli jako velice povedený výlet, při kterém jsme se prošli tři naprosto odlišné typy slovenské krajiny, mohli jsme se ve třídě zase o něco více stmelit a poznat i studenty z 2.B a 6.E.