24. 4. 2018 jsme v rámci festivalu Literatura žije společně s celou třídou 1.A a paní profesorkou Mezerovou navštívili galerii Měsíc ve dne.

Hiromi Ogata a Pavel Janšta nás přivítali stiskem ruky a pozvali do prostoru, kde nás nejprve zaujala vyšívaná trojverší zavěšená na bambusech. Všichni jsme usedli na polštářky, a tím pro nás začala zajímavá přednáška na téma haiku.

V úvodu jsme se dozvěděli o zakladatelích japonské poezie, poté nám Hiromi přečetla nejznámější haiku v japonštině. Když jsme porozuměli tvoření, za úkol bylo napsat vlastní krátké haiku inspirované Hirominými obrazy a následně je anonymně odevzdat. Během tvoření nás Hiromi pohostila pravým japonským čajem a na závěr jsme vyhodnotili nejlepší výtvory. Nejpovedenější haiku k obrazu Jackfruit vyhrála Natka Kolářová a nejlepší haiku k obrazu Alula Hana vytvořil Šimon Šilhan.

V následujících týdnech Hiromi přeloží do japonštiny vítězné haiku, které si pak můžeme přečíst na www.hiromi.cz. Pokud se i vy chcete seznámit s haiku, neváhejte zavítat do galerie Měsíc ve dne.