Dne 21. 3. 2018 se jako každoročně vypravila kvarta Gymnázia J. V. Jirsíka, v čele s panem profesorem Kunešem, paní profesorkou Vlnatou a paní profesorkou Kabelovou, do Říma. Před námi byla dlouhá cesta. Jeli jsme přes celou noc, až jsme lehce unavení v 8 hodin ráno dorazili do cíle naší výpravy. Po uložení zavazadel v poutnickém centru Velehrad naše skupina vyrazila do Vatikánu, na Svatopetrské náměstí. Po vystání delší fronty jsme vystoupali na kupoli v katedrále sv. Petra, odkud byl opravdu úžasný výhled na celý Řím. Když se nám podařilo vymanit z krás stavby, pokračovali jsme do Vatikánských muzeí. Ta byla tak rozlehlá, že jsme zde strávili 4 hodiny. Den jsme zakončili ubytováním a lehkou večeří.

Druhý den, hned po snídani, se naše skupina vyrazila podívat na již druhou papežskou baziliku - Svatého Pavla za hradbami. Tato stavba byla impozantní, s nádhernými zahradami a krásným interiérem. Jedna ze zajímavostí spočívala v tom, že zde byli vykresleni papeži od sv. Petra až po papeže současného. Zbytek dopoledne jsme věnovali prohlídce katakomb u slavné starověké silnice via Appia. Odpoledne patřilo návštěvě antických památek. Forum Romanum, majestátní Koloseum a Kapitol nás velmi zaujaly. Večer byla opět výborná večeře a všichni si sdělovali dojmy z tohoto dne.

Poslední den začal na náměstí Piazza Navona, kterému vévodí nádherná Fontána Čtyř řek, a poté jsme se zastavili u slavného Pantheonu. Obě tyto památky byly dechberoucí. Ještě než jsme přešli k nejkrásnější římské fontáně, utěšili jsme chuť na zmrzlinu v elegantní secesní římské cukrárně Giolitti.  Po svačině jsme se vydali k Fontáně di Trevi a podívat se na Andělský hrad. Ve 2 hodiny odpoledne jsme vyjeli z Říma do malebného skalního městečka Orvieta. Zde se tyčí nádherná katedrála. Z městského opevnění byl úžasný výhled na okolí. S tímto místem i celým výletem jsme se rozloučili úchvatným západem slunce.

Během naší exkurze jsme viděli spoustu nádherných památek a všichni si odvezli super zážitky a dojmy, které nám budou připomínat stovky fotografií, které jsme nafotili. Děkuji všem, kteří se výletu zúčastnili, a učitelům, že to s námi vydrželi.

Za 4. E Jan Bydžovský

na Náměstí sv. Petra
na Náměstí sv. Petra
V. Kuneš průvodcem
V. Kuneš průvodcem
na vyhlídce nad Forem Romanem
na vyhlídce nad Forem Romanem
na Španělských schodech
na Španělských schodech
na vyhlídce nad Forem Romanem
na vyhlídce nad Forem Romanem
Pantheon
Pantheon
Orvieto
Orvieto