Portugalsko je zemí přívětivých lidí a korkového dubu. O tom se mohli přesvědčit i vybraní studenti z GJVJ, kteří jsou zapojení do projektu „SOS-Water sources are alarming!“ Spolu s Českou republikou se ho účastní Itálie, Rumunsko, Turecko a již zmiňované Portugalsko, kde se na přelomu ledna a února sešli studenti se zájmem o ekologii, vodu v krajině a cestování.

Naši návštěvu jsme strávili v malém městečku zvaném Esposende, kam jsme dorazili po čtyřech a půl hodinách letu letadlem s přestupem v Lisabonu a drkotajícím autobusem vezoucím nás z Porta až do pobřežního města. Tam si nás vyzvedly rodiny, jejichž příbytky nám byly domovem po celý týden. Následujícího pondělního rána jsme se s ostatními sešli v aule, kde nám sbor z tamní školy zazpíval píseň na přivítanou, a my věděli, že to bude týden speciální.

Odpoledne jsme měli možnost představit naši zem a problémy týkající se vody a to, jak je řešíme. Na oplátku nám ostatní účastníci dovolili nahlédnout pod pokličku jejich země a jejich problémů. Po celý zbytek týdne jsme pak navštěvovali různá zajímavá místa, například ekologické centrum, kde nám ukázali jak správně třídit a jak se chovat k fauně ve vodě. Navštívili jsme také „oceánskou laboratoř“ kde pozorují vývoje bakterií ve vodě a pomocí nich se snaží najít léčbu na rakovinu. Třešničkou našeho objevování bylo ochutnávání tradičních jídel či oběd v sushi restauraci.  

Pro všechny to byl skvělý zážitek a jako bonus jsme si našli kamarády, se kterými se rádi potkáme ať už na návštěvě v České republice či na sociálních sítích.

                                                                                                                             Michala Brodská, 2. C