Z pátečního vyučování nás, I. B, vysvobodili pan profesor Kuneš a paní profesorka Šimečková, když pro nás naplánovali dějepisnou exkurzi s výkladem. A tak jsme 20.10. ráno s radostí, že nemusíme strávit několik dalších hodin ve školních lavicích, nastoupili do autobusu a vydali se na cestu.

První dojmy nebyly zrovna ideální. Autobus zastavil u pofidérně vypadající silnice, po které jsme se vydali směrem do neznáma. K naší cestě nám nepřispívalo ani počasí. Jelikož většina z nás naivně věřila ve vysoké teploty a slunečno, které meteorologové slibovali, vyrazili jsme si hezky nalehko. Šeredně se nám to vymstilo, protože když jsme se konečně dostali k mohylám poblíž vesnice Plav, byli jsme zmrzlí až na kost. Výklad pana docenta Ondřeje Chvojky o právě probíhajících archeologických vykopávkách byl však velice zajímavý a bylo úžasné vidět takto staré památky naživo.

Naše další zastávka byla v malé vesnici Doudleby, kde nám pan docent vyprávěl o hradišti, které tam kdysi stávalo, a také o místním kostelu sv. Vincence.

A to nejlepší nakonec, keltské oppidum v Třísově. Nikdo z nás nečekal dobrodružství, které nás čekalo. Uklouznutí nohou, šlehajících větví do obličeje a listů zapletených do vlasů bylo nespočet. Veškeré překážky se nám ale povedlo úspěšně překonat! Pan Chvojka měl nervy z oceli a vždy počkal, než jsme k němu došli, a pověděl nám o různých věcech, které se na oppidu odehrávaly, k čemu jeho určité části sloužily atd.

Exkurzi jsme zakončili pohledem na zříceninu Dívčí kámen a společnou fotografií. Výlet se nám velice líbil a hodně jsme si z něj odnesli.

                                                                                                                       Eliška Jandová, 1. B