Začátkem února 2021 jsme měli tu čest a na naše gymnázium zavítaly autorky projektu Fakescape se svojí únikovou hrou, tentokrát poprvé v ČR online!

Že nevíte, co je Fakescape?

Na stránkách www.fakescape.cz naleznete veškeré podrobnosti.

Účastníci si na vlastní kůži vyzkouší svou odolnost vůči dezinformacím a formou hry se tak učí o mediální gramotnosti a kritickém myšlení.

Nám se podařilo hru během týdne uspořádat napříč ročníky v rámci hodin občanské výchovy, aby si uniknout vyzkoušel skutečně každý.

Zvládli byste to také? Kdo chce v této hře uniknout fake news, musí především:

  • porozumět textu
  • poznat zmanipulované fotografie
  • rozpoznat manipulativní titulky
  • ověřovat fakt z internetu
  • nenechat hrát na své city.

A jak se hra líbila našim studentům? Přečtěte si reakce žáků 4.E, kteří byli vůbec prvními, kdo se online události zúčastnili.

 Ahoj! Věděl jsi vlastně, že dost lidí lže? I ti, co nás mají reprezentovat v nejvyšších politických kruzích? Ne? Nevadí, Fakescape ti to ukáže! Korupce, lži a tajemné zprávy, to vše si užiješ v interaktivní hře Fakescape. 

„Jako student mohu říci, že mě tato hra velice bavila. Byla interaktivní, propracovaná, a byla to nová zkušenost. Všem svým vrstevníkům bych ji doporučil.“ - Ondra

„Hra mě bavila, docela jsem si ji užil. Organizátoři byli zkušení, a dokázali komunikovat.“ - Kuba 

Ondřej Barna a Jakub Outlý

 

V rámci hodiny občanské výchovy jsme se zúčastnili únikové hry s názvem Fakescape. Cílem bylo naučit se mediální gramotnosti, kritickému myšlení a jak rozeznat dezinformace. Při hře jsme si vyzkoušeli práci novináře v době volby prezidenta. Čekalo nás 5 úkolů, ve kterých jsme měli rozeznat pravdivé informace od lží pomocí internetu a zákona. Zjistili jsme, že politici a média mnohdy nemusí lidem říkat pravdu. Pro organizátory to byla výzva, jelikož únikovku pořádali přes internet poprvé. Zvládli to ale výborně, hra byla formou prezentace a stránky na internetu, kam jsme psali odpovědi. Bylo to zábavné, skvěle zpracované a poučné, doporučili bychom to každému. 

František Hronek a Bartoloměj Kačírek 

 

Dne 1. 2. jsme se jako studenti 4.E v rámci hodiny občanské výchovy zúčastnili online projektu Fakespace zabývajícího se vyhledáváním a rozpoznáváním dezinformací na internetu. Naším tématem byla práce novinářů při modelové volbě prezidenta. Zjišťovali jsme, který kandidát lidem dává nesplnitelné sliby a který kandidát se pokouší zrušit letní prázdniny. Formou her jsme se učili samostatně vyhledávat informace v internetovém prostoru. Ověřovat si fakta a uvažovat kriticky. Na konci této velmi zajímavé hodiny nám byly ještě řečeny rady, jak se bránit dezinformacím, a byl nám věnován prostor na naše otázky. Děkujeme za pořádání tohoto příjemného projektu právě na GJVJ a těšíme se na další zajímavé příležitosti vzdělávat se i v oblasti moderních technologií. 

 Tomáš Johaník a Anna Krásnická