V září jsme se s naším sborem po jarní pauze namlsali vystupování při příležitosti koncertů v rámci Hudebních slavností Emy Destinnové - na Lomci a v Borovanech. Zrušený říjnový koncert, který měl být náhradou za neuskutečněný březnový, a následný zákaz zpěvu nám ale dával jasně najevo, že letos to nebudeme mít jednoduché.

Jelikož má sbor v současné době takřka 80 zpěváků, není úplně jednoduché se spojit, natož zpívat. Samozřejmě platí, čím více připojených lidí, tím horší je kvalita hovoru. Navíc co se přenosu zvuku týče, ostatní účastníci nás neslyší v týž okamžik, kdy promluvíme, ale až se zpožděním. Synchronizovaný zpěv je proto nereálný.

Věřím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že nám naše páteční setkávání opravdu chybí. Mendík sdružuje studenty napříč všemi ročníky, a kromě pěveckého sboru tak vytváří provázané společenství. I proto jsme hledali cesty, jak aktivitu sboru, když už ne realizovat, alespoň na dálku podpořit.

Zpěváci Mendíku se nyní učí písně individuálně. Každých cca deset dní vzniká ve spolupráci s kolegy Olgou Thámovou a Janem Vaclíkem nové video s nahranými melodiemi po jednotlivých hlasech s doprovodem klavíru. Podle těchto videí a nahrávek se každý doma může naučit „to své“ a po návratu do sboru tak bude na co navazovat.

Kromě toho jsme se nechali inspirovat jinými sbory a chceme zkusit získat od každého zpěváka Mendíku domácí videonahrávky jednotlivých hlasů, které potom spojí šikovný mistr zvuku a vznikne čtyřhlasá píseň. Rádi bychom si první takovou píseň nadělili pod stromeček. Na tradičním adventním koncertě si letos ale nezazpíváme.

Na osobní setkávání se ale samozřejmě těšíme nejvíc. Svou běžnou činnost obnovíme okamžitě, jak začne prezenční výuka a bude možné zase zpívat.

Sbormistryně Olga Thámová i já věříme, že jakmile taková situace nastane, bude to se stejnou vervou a "srdcem" jako dříve. Koneckonců, zpěváci z Mendíku to stejně ani jinak neumí. (-:

 Tereza Opelková