Dne 17. ledna 2020 získali studenti Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka šanci zúčastnit se Euroscoly — soutěže organizované Evropským parlamentem ve francouzském Štrasburku. V ní měli žáci vybraných středních škol jednotlivých členských států možnost prohlédnout si parlamentní budovu, diskutovat  a hlasovat s ostatními účastníky v zasedacích místnostech europoslanců a v neposlední řadě se také seznámit s úlohou instituce.

Do Euroscoly se soutěžící přihlásili tak, že natočili video o nějakém globálním problému, který považují za kritický a chtějí, aby se jím zabývali europoslanci v následujících pěti letech. Poté odborná komise vybrala z každé členské země EU jedinou školu jako reprezentanta a kontaktovala ji.

Jak vypadal takový den v parlamentu? Dvacet čtyři žáků z vyvolených škol se rozdělilo do několika skupinek podle různých odvětví. Např. bezpečnost a lidská práva, ochrana životního prostředí,, a jeden zástupce byl vybrán do mezinárodního týmu novinářů. Následovalo úvodní přivítání i představení škol skrz předem zvolené řečníky, poté první část dne zakončila hromadná debata s francouzským europoslancem Younousem Omarjeem.

„Jsem rád za tuto příležitost a velmi jsem si to užil. Mluvení před tolika lidmi bylo celkem stresující, ale s výsledkem jsem byl spokojený,“ konstatoval Erik Bouchal, mluvčí za Českou republiku.

Druhá polovina dne se skládala ze zasedání jednotlivých pracovních skupin. Cílem bylo diskutovat o dané problematice a shodnout se na několika bodech společného programu, který ke konci dne představil a obhajoval nově zvolený zástupce v hlavní zasedací místnosti.

Tým žurnalistů si mezitím prohlédl budovu nebo mohl být přítomen při debatování skupin a dělat s nimi rozhovory ještě dříve, než oficiálně přednesly jejich nápady. Během závěrečného zasedání se všichni zúčastnění směli ptát vybraných mluvčí na dotazy k projevům, popřípadě rozvíjet související diskuze.

Celá akce vrcholila soutěží z všeobecných znalostí (ve vítězném družstvu nezklamal svými znalostni náš zástupce Jan Bydžovský), ceremoniálem s hymnou EU a uvedením vlajek každého členského státu.

 

Andrea Matejićová