Dne 14. 1. 2020 se několik studentů GJVJ spolu se svými kolegy z dalších jihočeských gymnázií zúčastnilo exkurze do zpravodajské redakce České televize. Ale naším hlavním cílem byla účast v přímém přenosu diskuzního pořadu Fokus Václava Moravce.  

Otázkami na téma Chudá bohatá planeta se zabývali experti z oborů ekonomie, ekologie a filozofie. Hosty pořadu byli ekonomové Filip Matějka a Zuzana Šmídová, polární ekoložka Marie Šabatská, rostlinný genetik Jaroslav Doležal, farář Miloš Rejchrt a lékařka z organizace Lékaři bez hranic Kristina Hoschlová. 

V prvním sektoru pořadu se zamýšleli Miloš Rejchrt a Kristina Hoschlová zejména nad tím, kdy je člověk považován za chudého a jaký vliv má síla myšlenky. V dalším sektoru se pozvaní ekonomové věnovali například rozdílu příjmů mezi lidmi a HDP jednotlivých zemí. V poslední části pořadu oba vědci diskutovali o  výhledech do dalších let, kam civilizace spěje a jaký vliv na naši budoucnost měl ekologický aktivismus loňského roku.

Na konci pořadu měli studenti příležitost zapojit se do diskuze a na závěr se také pozdravit s panem Moravcem. Byl velmi sympatický a vstřícný, s každým prohodil pár slov.

Celý den (vlastně až do pozdní noci) byl pro nás všechny zúčastněné velmi přínosný, plný  originálních zážitků. Děkujeme.

 

                                                                        Zuzana Mušková (3. B) a Jana Kolafová (3. A)

 

Pořad najdete na následujícím odkazu:https://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/